Наука, що вивчає аспекти старіння та способи продовження молодості, називається геронтологією. Багаторічні дослідження дозволили виявити фактори, що прискорюють знос внутрішніх органів та найважливіших систем життєдіяльності людини. Спираючись на наявну інформацію, можна не лише утримати молодість, а й збільшити тривалість життя.
Історія геронтології сягає своїм корінням в античні часи, коли Гіппократ і Гален систематизували хвороби, що розвиваються з віком. За радянських часів великий внесок у розвиток науки зробив біолог Ілля Ілліч Мечников, він же вперше використав термін "геронтологія" та описав основні чинники старіння.
У сучасному світі дослідженням та вирішенням проблем здоров'я, пов'язаних з літнім віком, займаються у геронтологічних/геріатричних центрах, які ведуть наукову роботу, а також надають соціальні послуги громадянам старших вікових груп в умовах постійного (стаціонарного), або денного/погодинного ( напівстаціонарного) перебування.
Геронтологія - наука про старіння, старість і довголіття
Основне завдання геронтології - розібратися в механізмах старіння. Вчені аналізують процеси, що відбуваються на молекулярному та генетичному рівнях, щоб виявити зв'язок між ними та віковими змінами.
Старіння з погляду науки - це руйнівний процес, що настає у зв'язку із уповільненням фізіологічних процесів в організмі під впливом зовнішніх та внутрішніх факторів. Зношування органів незворотне і веде до закономірної смерті. Проте, тривалість життя індеферентна і настає в окремих індивідів віком від 70 до 100 років.
Виділяють три форми старіння:
Передчасне, прискорене під дією руйнівних факторів; Природне - відповідає віковим нормам; Уповільнене - слабо виражені вікові зміни. Показником стану людини є його біологічний вік. Це характеристика, що відбиває ступінь фізіологічного розвитку з урахуванням швидкості обмінних процесів. Якщо біологічний вік перевищує реальний, є привід задуматися над зміною способу життя, внесенням правок в режим харчування, сну та відпочинку.Мета геронтологів - виявити і запобігти факторам, що провокують старіння частин і систем організму. Розрізняють медичну та соціальну область маркування.
Причини старіння організму
У 2018 році середня тривалість життя росіянина перевищила позначку 74 роки. Незважаючи на те, що за останні пару століть показник зріс майже вдвічі, залишається багато факторів, які провокують старіння.
На думку геронтологів, запрограмована тривалість життя становить близько 120 років. Наблизитися до такої високої позначки можна, запобігаючи хронічним захворюванням, а також покращуючи рівень життя людей похилого віку. Створення сприятливого соціального та економічного стану - невід'ємний етап боротьби за довголіття.
Системи органів зношуються під впливом наступних процесів.
Зовнішнє руйнування клітин. Обставини, що впливають ззовні: стреси, тяжка фізична праця, порушена екологія, отруєння токсичними речовинами. Дані подразники підконтрольні людині, що дозволяє працювати над уповільненням старіння під впливом довкілля.
Будинок для людей похилого віку Полтава, якісний догляд та медичне обслуговування, 5-разове дієтичне харчування, відмінні умови проживання. Філія будинку для літніх людей у Харковіhttp://tree.kh.ua/